Компас Србије посвећен је примени високих стандарда квалитета у методологији и унапређењу стандарда у лонгитудиналним истраживањима. Праћење промена ставова кроз време доноси специфичне изазове, који превазилазе оне у једнократним анкетама. Зато смо посвећени сталном унапређењу метода и техника прикупљања података.
Више информација о методологији Компаса Србије можете пронаћи у подсекцијама испод, као и на страници са Извештајима.
Узорак
Узорак чине испитаници и испитанице који су прихватили да учествују у периодичним истраживањима јавног мњења. Узорак је израдио Републички завод за статистику (РЗС) следећи принципе случајног одабира, а користећи податке Пописа становништва из 2022. године (каталог адреса домаћинстава). Такав узорак, заснован на случајном одабиру, представља адекватну основу за доношење емпиријских генерализација
с обзиром на популацију коју тај узорак представља (пунолетни грађани и грађанке Србије). Узорковање засновано на вероватноћи – као што ће се користити за Компас Србије – има основу у статистичкој теорији и „омогућава израчунавање тачности процена“ и „даје универзалну валидност методи процене“ (Cornesse et al., 2020) .
У првој фази истраживања свако домаћинство у узорку имаће једнаку вероватноћу да буде изабрано. Тим Института друштвених наука сарађиваће са Заводом за статистику на плану за избор узорка и добиће детаљан опис процедуре коју Завод користи за насумично одабирање домаћинстава.
Друга фаза узорковања обухвата избор појединачних чланова сваког домаћинства –
1 по домаћинству, који ће бити позван да буде члан панела. Током процеса селекције, свако домаћинство ће бити замољено да поброји све пунолетне чланове свог домаћинства, од којих ће један члан бити насумично изабран да буде позван у чланство панела.
Метод насумичног одабира који се користи у овом пројекту биће добро позната процедура „следећи рођендан” – другим речима, појединац који ће бити изабран за чланство у панелу биће члан домаћинства који има најближи наредни рођендан у односу на датум када је контактиран. Изабрани члан домаћинства ће затим приступити Уводној анкети (анкети за селекцију).
Анкетни метод
Веб анкетирање
Примарни начин анкетирања за Компас Србије биће путем интернета – тачније, самостално попуњавање анкете онлајн. Пројектни тим ће програмирати онлајн анкету,
а испитаници ће користити URL или QR код да се повежу на анкету и попуне је.
Приступ интернету у Србији је релативно висок. Према подацима Еуростата за 2022. годину (Eurostat, 2022), око 83% домаћинстава у Србији има приступ интернету стога је овај принцип погодан и практичан. С обзиром на то да се популација која нема приступ интернету разликује од онлајн популације – старија је, мање образована и чешће живи
у руралним областима (Ragnedda & Muschert, 2013) – важно је уложити труд како би и тај сегмент популације био укључен.
Имајући ово у виду, очекујемо да ће већина потенцијалних испитаника прихватити онлајн учешће у анкети, и подстицаћемо их на то.
Међутим, као што наше и искуства других истраживача показују, неки учесници нису вољни или способни да попуне анкете онлајн. Особе без приступа интернету или које
не желе да попуњавају онлајн упитнике, моћи ће да попуне штампане упитнике достављене поштом, или да буду анкетирани путем телефона.
Анкетирање поштом или телефоном
Потенцијалним члановима панела који нису вољни или не могу да попуњавају анкете онлајн биће понуђено да попуне анкету помоћу штампаног упитника (метод оловка и папир). Чак 40% испитаника у српској имплементацији Европског друштвеног истраживања (ЕSS) затражило је штампане упитнике. Штампани упитници ће бити дизајнирани и форматирани тако да побољшају искуство испитаника и омогуће лакши накнадни унос података за пројектни тим.
Уколико се оцени да штампани упитници нису довољно адекватни за достизање офлајн популације, пројектни тим ће размотрити и могућност анкетирања тих испитаника путем телефона.
Процес прикупљања података
Прикупљање података за студију Компас Србије врши се у две фазе. Прва фаза подразумева регрутацију испитаника у панел путем тзв. Уводне анкете (screening survey). Попуњавање уводне анкете траје око 10 минута путем које испитаници могу да се упознају са панелом и различитим темама панела, као и да одлуче да ли желе да постану чланови панела. Анкета ће прикупљати основне информације о сваком испитанику које ће бити корисне и доступне истраживачима за све будуће таласе панела. У овој фази, испитаници који пристану да учествују моћи ће да се одлуче за преферирани анкетни метод – да ли ће будуће анкете попуњавати онлајн, штампаним путем или телефоном.
Друга фаза односи се само на испитанике који су пристали да буду део панела. Уколико испитаници одлуче да постану део панела, они ће добити Основну анкету (empanelment survey) методом коју су одабрали (онлајн линк, писмо или телефонски позив).
Ова Основна анкета је комплетна анкета студије чије попуњавање траје око 30 минута. Следеће анкете које ће испитаници добијати, биће попут ове.
Поклони за учеснике
Да бисмо истакли важност учешћа у Компасу Србије, уз Уводну анкету испитаници добијају симболични израз захвалности у виду цегера и магнета са обележјима ИДН-а.
Када особа чији је рођендан први следећи на реду попуни Основну анкету као још један знак захвалности добиће поклон у виду 500 РСД путем поштанске упутнице. Учешће у наредним анкетама такође ће, у мери у којој то услови дозволе, бити праћено неком материјалном накнадом за учеснике.